VisonX - Czyli LED W LR - Działanie w terenie

Spis treści
4.Działanie w terenie   VisonX - Czyli LED W LR
Rozpoznanie - Vision X Soliste - konstrukcja
Szczegóły - VisionX Flood
Szczegóły - VisionX EURO
Działanie w terenie
Podsumowanie
Wszystkie strony

Na początek małe porównanie wielkości. Po prawej tradycyjna lampa robocza H3 55W - wymiar takiej lampy to 100x100x90 mm [dł .x szer. x wys.] Tak więc nasz pacjent testowy jest dwa razy mniejszy. Niekiedy może to być zaleta gdyż łatwiej ją zamontować np pod bagażnikiem wyprawowym czy relingiem.

I małe porównanie do pozostałych elementów auta i innych świateł. Przy innym osprzęcie auta , taki reflektorek to miniaturka :)

I jeszcze zdjęcie porównawcze do lampy dalekosiężnej - Hella Luminator Compact H1 55 Watt- Średnica 170 mm. 
Przymierzyliśmy - różnicę w gabarycie widać na pierwszy rzut oka.  Czas na badania wysiłkowe. 

Wszystkie fotografie wykonano przy użyciu tych samych parametrów ekspozycji, aparat umieszczono w stałej pozycji .
Po najechaniu myszką na zdjęcie w artykule pojawi się większe - na którym widać więcej szczegółów oświetlenia terenu.

Lampa standardowa H3 55 Watt.

Na początek standardowa lampa H3 55 watt. Ten standardowy rodzaj oświetlenia potrzebuje do pracy ~ 4.6 Ampera , wytwarza przy tym ~ 850 Lumenów. Nie to jest jednak najciekawsze. Po wykonaniu prostego obliczenia:

850 lm / 55 W ? 15.45 lm

Dowiadujemy się że zwykła żarówka H3 o mocy 55 Wattów dostarcza z jednego wata ~ 15 lumenów. Czy to dużo czy mało przekonamy się za moment. Teraz wróćmy na chwilę do powyższego  zdjęcia.
Reflektor dość równomiernie oświetla przestrzeń za autem, chodź w odległości ok 1,5 metra od źródła widać wyraźnie odcięcie - Tam zaczyna się właściwe "światło użyteczne" . Zasięgu użytecznego światła wystarcza na ~ 20 metrów w dal . W kwestii szerokości - jest to ~ 5 metrów.

Lampa VisionX SOLSTICE 10W Flood.

Lampa LED 10 Watt typu Flood. Takie rozwiązanie do pracy potrzebuje ~ 0.87 A ,produkując przy tym 900 Lumenów. Porównując te dwa parametry widzimy że potrzebuje prawie 4x mniej prądu , świecąc przy tym nieco jaśniej. Sięgnijmy jednak po nasze obliczenia matematycznie :

900 lm / 10 W = 90 lm

I okazuje się że z 1 Wata mocy otrzymujemy 6x więcej światła zużywając 4x mniej prądu. W kwestii samego światła , to pierwszą rzeczą którą widzimy jest jego barwa  - Biała lekko wpadająca w niebieski. Ukształtowanie wiązki też jest inne.
Przede wszystkim nie ma dwóch "Pół" światła jak w wypadku lampy H3.  Obszar użyteczny zaczyna się zaraz za autem . Snop jest też bardziej zwarty  ale nie ma tu moim zdaniem wielkiej straty na szerokości . Za to dzięki większej intensywności światła może ono sięgnąć nieco dalej Ok 25 metrów -  widać drzewa za "koziołkiem".

Poniżej animacja porównawcza LED VS H3  (najedź myszką na zdjęcie a zmieni się źródło światła) :

lightshow_anim1

 
Lampa VisionX SOLSTICE 10W Euro.

Lampka Euro. Technicznie tutaj prawie nic się nie zmienia. Również wymaga 0.87 Ampera i produkuje przy tym 900 Lumenów. Różnica jak już wiemy tkwi w soczewce. Wersja euro to praktycznie lampa kierunkowa - konstrukcyjnie jest to lekko poszerzona wersja SPOT.
Wiązka światła jest dużo bardziej skupiona niż w wersji Flood , ale za to ma też dużo większy zasięg przy tym samym ustawieniu . Wyraźnie widać drzewa za "Koziołkiem" a i kilka innych elementów będących za nimi.

Poniżej animacja porównawcza Flood VS Spot  (najedź myszką na zdjęcie a zmieni się źródło światła) :

ledvsspot_1

 

Test penetracji (zasięgu światła)

Zdecydowaliśmy się na jeszcze jeden test lamp LED - jak duża będzie penetracja światła . W tym celu obie wersje - Flood i Euro ustawiliśmy na statywie o wysokości 1,5 Metra i skierowaliśmy na wprost pod kątem 90° do podłoża. Odblaskowy marker znajdował się w odległości 50 Metrów od punktu w którym stał statyw z lampami.

penetration_1

Słówko komentarza : Wersja euro świecąc na wprost osiągnęła wynik ok 70 metrów (widać jeszcze drzewa będące za markerem odblaskowym). Wersja Flood bardzo ładnie oświetliła teren znajdujący się najbliżej, w dal było widać jedynie odblask markera - reszta pogrążona jest już w ciemności - pomiar wykazał ~ 30 metrów.